МІСЦЯ СИЛИ. МИКІЛЬСЬКЕ-НА-ДНІПРІ.

У багатьох людей це село в Дніпропетровській області асоціюється з загибеллю князя Святослава, якому навіть пам’ятник тут встановили, вшановуючи його останній бій.

Проте, якщо заглибитися в історію, можна віднайти ще багато цікавого.

Наприклад,  містичний і загадковий Кромлех, якого ще називають Капищем Перуна. Його історія починається в 4-3 тисячолітті до н.е, з періоду розселення праіндоєвропейських народів.  

Фактично це викладка великих кам’яних брил-мегалітів у формі кола. Археологи вважають, що  вони є одним з фрагментів великого сакрального комплексу, який існував у доісторичні часи.

А є думка, що Кромлех був давньою обсерваторією. Частина його каменів стоять  в напрямку заходу і сходу сонця в дні літнього та зимового сонцестояння. А інша частина – розташована  відповідно фазам місячного циклу. Це дозволяло нашим предкам  робити доволі складні астрономічні розрахунки, передбачати сонячні та місячні затемнення і вести календар.

Подейкують, що під Кромлехом, є могила, де знаходився кістяк чоловіка висотою близько двох метрів. Нібито він був вартовим святилища і навіть після смерті уночі виходить із землі та оберігає його спокій.  Деякі сміливці хотіли перевірити це та влаштовували нічні засідки, але в якусь  мить починали відчувати такий жах, що тікали світ за очі.

Саме тут відбувалася битва, яку описав навіть «Батько історії» Геродот:

«Одного літа могутній перський цар Дарій І вдерся в Скіфію з величезним військом. Підійшовши до Борисфену він відправив гінця правителю скіфів Іданфірсу, вимагаючи підкорення і небаченої кількості  данини. Скіфи ж Дарію у відповідь передали птаха, мишу, жабу і п’ять стріл. Перси вважали, що цей подарунок – знак згоди, мовляв зі швидкістю птаха ми складемо зброю (п’ять стріл) і віддамо нашу землю  (миша) і воду (жаба). Лише радник Дарія, Гобрій, розшифрував це інакше: «Якщо ви не полетите на небо, як птахи, не сховаєтесь у землі, як миші, або не пострибаєте в болото, як жаби, то не повернетеся звідси живими, ми вразимо вас цими стрілами»

Дарій не дослухався до попередження і вирішив йти у наступ.

Не маючи достатньо воїнів, щоб вступити з персами у відкритий бій, скіфи почали відступати, заманюючи супротивника вглиб країни. Але на своєму шляху вони засипали колодязі і джерела, спалювали траву і дерева. Перси не мали ні води, ні їжі. А по ночах скіфи влаштовували вилазки та вбивали сонних ворогів.

Дарій з ганьбою мусив відступати та тікати від гордих і непокірних супротивників. З тих пір, у всьому світі скіфи вважалися непереможними».

Капищем Перуна  це місце назвали слов’яни. Тут вони проводили релігійні ритуали та приносили Богам в жертву дари природи.

Перун для них був особливим. Богом наймогутніших  сил неба і землі, блискавки та грому. Люди вірили, що грози — це битва Перуна з дивами та бісами, яких насилають Чорнобог, Мара та інші злі сили. Диви мали замурувати воду в хмарах, не дати впасти  на землю, аби там утворилася посуха і від голоду вимерло все живе. Але Перун, роз’їжджаючи на золотій колісниці, вогненними стрілами знищував нечисту силу, а важким молотом розбивав хмари й пускав на землю життєдайну вологу.

За іншою версією, Капищем Перуна Кромлех почали називати після 988 р. Тоді князь Володимир хрестив Русь і він вбивав тих, хто не приймав нової віри. А всіх ідолів – нещадно знищував. В той же час в Києві були зруйновані капища всіх Богів. А ритуальний, прадавній «Дуб Перуна» спиляли і  викинули в Дніпро. Люди у відчаї бігли за пливучим Богом і кричали «Видубай!» (що значило – «Виринай!»). Та він виринув аж біля прадавнього святилища предків (Микільського Кромлеху). Язичники вбачили в цьому знак Божий і назвали його Перуновим. Хоча кияни вважають, що виринув Перун біля урочища Звіринець.

Де правда – зараз уже ніхто не скаже. Але і донині до Микільського Кромлеху приїжджають рідновіри для проведення обрядів. Там можна помолитися і отримати відповіді на свої запитання, відчути дух предків і зрозуміти – вони продовжують жити в нас. Вони завжди знають правильні відповіді і можуть вказати вірний шлях до себе самого.

Підготувала матеріал Золотоволоска.

Цікава література,яку можна замовити тут.

ІСТОРІЯ ЗАПОРІЗЬКИХ КОЗАКІВ. ДМИТРО ЯВОРИНЦЬКИЙ.

ХАРАКТЕРНИК. ВАСИЛЬ ШКЛЯР.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ КОЗАЦТВА. ЛИЦАРІ СОНЦЯ. ОЛЕКСАНДР СЕРЕДЮК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share via
Copy link
Powered by Social Snap