Хто кому шурин, свояк і невістка.

Після весілля у молодої сім’ї одразу з’являється багато нових родичів. І розібратися хто кому ким приходиться іноді дуже складно.

Весільна драма, як система обрядів і ритуальних дійств – явище складне. Вона виявляє зв’язок із магією, предками, земними і неземними елементами життя. Так, у давні часи після усіх цих магічно–весільно–обрядових дійств, в останній день святкування відбувалась «перезва» – традиційне післявесільне гостювання родичів нареченого у молодої сім’ї – та гостини, у відповідь всім рідним та близьким. Цей звичай мав на меті познайомити молоду дружину з родиною її чоловіка та навпаки. Під час таких гостин співали весільні і ліричні пісні.

Та сьогодні , ми не будемо заглиблюватись у старовинні вірування, а просто пояснимо, хто є хто і для кого, після першої шлюбної ночі.

Наречені – цим терміном називають майбутню жінку і чоловіка.

Дружина – заміжня жінка по відношенню до свого чоловіка.

Чоловік – одружений чоловік відносно своєї дружини.

Свати – батьки молодят та їх родичі відносно один одного.

Для нареченої з боку чоловіка:

Свекруха – мати чоловіка.

Свекор – батько чоловіка.

Золовка, зовиця – сестра чоловіка.

Дівер, діверко – брат чоловіка.

Зять – сестрин чоловік, чоловік зовиці.

Невістка, братова – дружина рідного брата її чоловіка, тобто дівера.

Для чоловіка з боку нареченої:

Тесть – батько дружини.

Теща – мати дружини.

Зять – чоловік рідної сестри його дружини.

Своячка, своячениця, своякиня – сестра дружини.

Свояк, шваґер – чоловік своячки.

Невістка – дружина рідного брата його дружини.

Шурин, свояк, шуряк – брат дружини.

Братова – дружина брата.

Для батьків:

Зять – чоловік дочки.

Невістка – дружина сина.

Свояки – чоловіки рідних сестер.

Ятровки – дружини рідних братів один для одного.

Автор: Людмила Бойко.

Книги, які можна замовити тут:

“НА ВЕСІЛЛІ ЯК ГОДИТЬСЯ ВЕСЬ ЛЮД ФАЙНО ВЕСЕЛИТЬСЯ…”. ТРАДИЦІЙНЕ ВЕСІЛЛЯ УКРАЇНЦІВ ТАМАРА ПІСТУН

У виданні подано детальний опис одного із жанрів української родинно-обрядової творчості — весілля. Також запропоновано відомості про весільні атрибути і прикмети, наведено приклади весільних пісень, коломийок, приспівок, уміщено записи українського весілля, поради молодятам, сценарій обрядової вистави.

Для учнів і вчителів середніх загальноосвітніх шкіл, студентів. Також видання стане в пригоді нареченим, які бажають організувати весілля в українському національному стилі.

НАРОДНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ. СЦЕНАРІЇ ВИХОВНИХ ЗАХОДІВ. АВТОР: ТАМАРА ПІСТУН

У збірнику вміщено сценарії виховних заходів з народознавчої тематики.

Посібник адресовано вчителям і викладачам, організаторам виховної роботи, учням ліцеїв і шкіл, студентам середніх спеціальних та вищих педагогічних навчальних закладів, працівникам закладів культури та всім, хто цікавиться народними традиціями.

СВЯЩЕННЕ РЕМЕСЛО МОКОШІ

СВЯЩЕННЕ РЕМЕСЛО МОКОШІ. НАУКОВЕ ВИДАННЯ – Вінниця: Видавництво-друкарня «Діло» ФОП Рогальська І.О.,  © Босий О.Г., 2011.- 212 с.Обкладинка м’яка.

Рецензенти: академік АН України, доктор історичних наук Г.А.Скрипник; доктор історичних наук В.К.Борисенко; доктор історичних наук С.С.Парсамов

Людина з прадавніх часів живе у світі ритуалів і символів. Вони до сьогодні зберегли архаїчні уявлення про модель Світу, життя і смерть, добро і зло, що є однією з основ традиційної культури українців. Автор досліджує проблему походження, міфологічного змісту та закономірностей функціонування предметних символів – продуктів ткацтва у звичаєво- обрядовій сфері українських жінок, якими здавна опікувалась Богиня Мокоша, покровителька жіночих ремесел, володарка Нитки Життя і Долі. На обширному етнографічному матеріалі розкривається специфіка магічної практики українців, зокрема народних засобів і прийомів ворожби, знахарства, гадань; пояснюється психологічний механізм традиційних магічних обрядів, які передбачають спілкування людини з «надприродним» (дух, магічна сила, мана), розкривається міфологічна семантика виробів ткацтва: рушників, поясів, ниток, магічних вузлів та ін.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share via
Copy link
Powered by Social Snap