“ЗАПОРОЖЕЦЬ за ДУНАЄМ”

Із всіх насолод життя лише коханню поступається музика.

Але любов також мелодія.

Як чув в собі дух славного козацького минулого, то залишився душею ЗАПОРОЖЦЕМ і на теренах колишньої імперії.

СЕМЕН СТЕПАНОВИЧ Гулак-Артемовський (16.02. 1813, Черкащина, 1873) – зачинатель Української класичної опери. Обдарований чудовим голосом (баритон /бас), здобувши духовну освіту в Київській семінарії, був – між іншим – небіжем видатного публіциста та теж музиканта Петра Гулака-Артемовського, шукав вищої музичної освіти. І він її здобув в Італії, звісно. Голос відшліфували. А, чи помітив він сам, як з вокальною майстерністю, в ньому народжувався талант Композитора? Не те, що помітив, а відчув потребу. Перша спроба була – це музичне оздоблення народно-побутового спектаклю “Українська свадьба”. Він не зупинився, бо зрозумів, що може краще і ось народжується прекрасний лірико-драматичний твір – опера “Запорожець за Дунаєм”. Музика наповнена народним вокалізом, пронизана іскристою ліричною, романтичною інтонацією, в яку вплелися оптимістична віра і доброзичливий гумор. Музика так вдало лягла на лібрето Миколи Костомарова, хоча з часом – воно було ледь-ледь видозмінене М.Рильським…….

Нелегко жилося волелюбним українцям на чужині під владою султана. І під пильним оком наглядачів, вони не здаються, облаштовують своє житло звично, в українській традиції, але мріють про повернення на рідні землі. Дійових осіб не багато, але які це колоритні постаті і всіх Гулак-Артемовський наділяє відповідними вокальними та сценічними партіями – відповідно до характеру і зовнішнього образу: запорожець Іван Карась, Одарка, Оксана, Андрій, султан і його придворні, імам та особистий служка султана. Перевдягання, словесне змагання у вигляді оригінального діалогу запорожця з правителем. Дозвіл на довгоочікуване повернення додому є. Султан дозволяє, видаючи при цьому супровідний документ – фірман. Не з ласки видає, а з необхідності відпускає запорожців і їх родини з полону: розумний Карась попередив султана про бунт і серйозний спротив, якщо султан не відпустить. і настає …”Блаженний день, блаженний час, Є знов нам вольна воля, До рідного вернемось поля, Земля кохана жде на нас, – …

“ОПЕРА не просто народна, а глибоко патріотична!

Автор: Viola Bloshchynska

Книга, яка має бути в кожного українця.

Замовити можна тут:

ВЕЛЕСОВА КНИГА. ВОЛХОВНИК

“Велесова книга” — найдавніша літературно-історична пам’ятка прадавніх українців, єдина дерев’яна книжка, що не згоріла у вогнях інквізицій і дійшла до нашого часу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share via
Copy link
Powered by Social Snap