Перстач прямостоячий, або калган

Перстач прямостоячий або калган (Potentilla rersta (L.) Raeusch., Potentilla tormentilla Neck., народні назви: дубровка, узик) – багаторічна трав’яниста рослина родини Rosaceae (Розові) з коротким нерівно потовщеним горизонтальним дерев’янистим червонувато-бурим прямим або зігнутим кореневищем довжиною 2-7 см, з численними тонкими придатковими коренями.Advertisements

Стебла прямостоячі, вгорі гіллясті, коротковолосисті, висотою 15-50 м. Стеблове листя калгану трійчасте, сидяче, листочки клиновидно-довгасті, угорі надрізано-пильчасті з притиснутими волосками, з 2 великими прилистками.

Квітки перстачу прямостоячого дрібні, поодинокі, сидять на тонких довгих квітконіжках на верху або в пазухах верхніх листків. Віночок 4-лопатевий, золотисто-жовтий.

Плоди – горіхоподібні сім’янки, темно-оливкові. Цвіте в травні – серпні, плоди дозрівають в серпні – вересні.

Росте перстач на узліссі, галявинах, в розріджених хвойних лісах, між чагарниками, на суходільних, вологих болотистих луках, на околицях торф’яних боліт. Поширена в європейській частині та в Азії (на півдні Західного Сибіру і Уралі).

Для лікування використовують кореневища перстачу прямостоячого. Заготовляють кореневища пізньої осені чи ранньої весни до відростання листя.

Викопані кореневища перстачу прямостоячого миють холодною водою, чистять від стебел і коренів, сушать в печах, сушарках при температурі 50-60 °С або на свіжому повітрі і в добре провітрюваних приміщеннях, розклавши тонким шаром (2-3 см). Вихід сухої сировини 28-32%.

Готову сировину пакують у мішки по 30 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання до 6 років.

Хімічний склад перстачу прямостоячого. Кореневища містять до 20-35% дубильних речовин, глікозид торментіллин, кристалічний ефір торментол, крохмаль, хінну, яблучну, еллагонову кислоти, віск, смолисті і мінеральні речовини, камедь, цукри, флавоноїди, ефірну олію.

Дія перстачу прямостоячого. Володіє терпкою, кровоспинною, бактерицидною, ранозагоювальною, знеболювальною, протизапальною, жовчогінною, відхаркувальною властивостями.

В медицині препарати перстачу використовують при різних запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту – ентеритах, ентероколітах, диспепсії, дизентерії, виразковому коліті, як кровоспинний засіб при шлункових, кишкових, маткових кровотечах.

Зовнішньо відвар і мазі з перстачу застосовують у вигляді полоскань і примочок при ангіні, хворобах ясен, при запальних процесах в порожнині рота, для лікування кровоточивих ран, при опіках, екземах і багатьох інших шкірних захворюваннях.

У Болгарії відвар і настоянку кореневищ перстачу вважають ефективним засобом при дизентерії, гастритах, ахілії, виразці шлунка, а також при захворюваннях печінки, жовтяниці, подагрі, ревматизмі.

Зовнішньо у вигляді відвару перстач використовують для лікування ран, геморою, екземи, у вигляді спринцювань для лікування трихомонадного кольпіту.

У народній медицині відвар кореневищ перстачу застосовують при хронічних проносах, дизентерії, виразці шлунка і кишечника, при жовтяниці, хворобах печінки, при внутрішніх кровотечах, рясних менструаціях, при подагрі і ревматизмі.

Зовнішньо відвар перстачу прямостоячого використовують для обмивань, примочок, компресів при кровоточивих ранах, ударах, виразках, опіках, різних висипах, екземах і для полоскань при запальних процесах порожнини рота (стоматитах, гінгівітах і при ангінах).

Тріщини на шкірі рук, ніг і на губах лікують маззю з коренів перстачу.

Способи застосування перстачу прямостоячого:
– при запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту відвар (1 столову ложку кореневищ, відварити в 1 склянці води протягом 10-15 хвилин, настоювати 2 години, процідити) приймати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день до їди;

– для обмивань, примочок, полоскань і вологих пов’язок при зазначених захворюваннях вживати відвар (3 столові ложки кореневищ перстачу прямостоячого відварити в 0,5 л води, настоювати 4 години, процідити);

– при дизентерії, гастритах приймати настоянку (1 частина подрібнених кореневищ перстачу прямостоячого залити 5 частинами 70% -го спирту, настоювати 10 днів);

– змащувати тріщини на ногах, руках, губах маззю: 5 г подрібнених кореневищ перстачу прямостоячого варити 5 хвилин у склянці коров’ячого масла;

– для змазування ясен при гінгівітах, стоматитах застосовують настоянку перстачу прямостоячого Tormentillae (10 мл) з гліцерином (5 мл);

– як кровоспинний засіб і при проносі вживають відвар перстачу прямостоячого: 25 г коренів Tormentillae, 200 мл води, застосовувати по 1 столовій ложці відвару на 100 мл води 4-5 разів на день.

Джерело: http://factosvit.com.ua/perstach-pryamostoyachyj-abo-kalgan/?fbclid=IwAR2x_y8C6m6B9ehMXc9ayxnZTO-GY5ggA70GCiaYa7ijigiKXRjRuHMQy-c

Література, яка може Вас зацікавити:

СІМ’Я – БЕРЕГИНЯ ЗДОРОВ’Я ДИТИНИ.

ОСНОВИ НАЦІОНАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ. ЙОСИП СЕЛЕЖАН

ВІЧНИК. МИРОСЛАВ ДОЧИНЕЦЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share via
Copy link
Powered by Social Snap