За стародавніми легендами найпрекрасніша з Богинь – Богиня Світової Гармонії Лада-Жива, – прийшла до людей на землю по веселці з немовлям на голові та з оберемком квітів у руках. З тих предковічних часів творення світу і виник у людей культ Великої Богині. Світла пам’ять про неї збереглася, насамперед, в обрядодійствах з квітами і травами. У такому пишному оточенні квітів Богиня кохання залишається і понині. Разом з нею навесні приходить і її донька Леля – чарівна Богиня кохання, Богиня Майя та багато інших світлих та добрих Богів. Без перебільшення можна говорити про сотні тисяч легенд, переказів, казок, складених у народі про квіти та рослини. То – величезний скарб. У них – віра народу в добрі сили, світлих Богів та духів, пам’ять про які залишилася і понині.
Одвіку свято Маковія освячувало збирання, споживання і дарування стиглих плодів землі і сонця.
Великий гріх у народних віруваннях зривати й дарувати незрілі плоди і квіти, бо то означає смерть (квіти несли тільки на похорони: встеляли останню земну дорогу покійній людині, клали на могили). Тому зірвана і подарована квітка – знак заподіяння зла, тобто людині бажають того самого, що вчинили рослині. Можна було зривати тільки рослини, освячені обрядом: на Зелені свята клечанням прикрашали житла, що служило оберегом від злих духів; на Купала дівчата плели з квітів вінки й пускали на воду – так визначали свою долю. Навіть зріле дерево рубали на потреби з дозволу духовного розпорядника роду.
Майя – Богиня рослинності.
Богині Майї присвячувався місяць травень. В цю пору поминали померлих родичів, тому місяць май вважався несприятливим для одруження; у приповідках говориться, що в цьому місяці виходять заміж лише з літа розбещені дівчата. Першого травня зустрічали прихід весни із солом’яним опудалом, яке ставили на найвищій горі. Довкола нього співали веселих пісень, водили хороводи, а наприкінці його спалювали. Вогнище мало горіти всю ніч. Для багаття приносили різні непотрібні речі, які назбиралися за довгу зиму, щоб вогонь був аж «до неба». Такими магічними діями, вважалося, можна прогнати злу силу, яка намагається всіляко зашкодити Богині рослинності Лелі-Весні.
За матеріалами Валерія Войтовича «ГЕНЕАЛОГІЯ БОГІВ ДАВНЬОЇ УКРАЇНИ».
Придбати книгу та ознайомитися з одним із найдетальніших описів українського Панетону Богів можливо за посиланням: ГЕНЕАЛОГІЯ БОГІВ ДАВНЬОЇ УКРАЇНИ. ВАЛЕРІЙ ВОЙТОВИЧ