Операція “Блок”: 50 років тому КДБ заарештувало Стуса, Чорновола та інших українських дисидентів

Рівно 50 років тому, 12-13 січня 1972 року, влада СРСР розпочала репресії проти української інтелігенції. У секретних документах КДБ операція з масових арештів дістала назву “Блок”.

За два дні в Києві та Львові були заарештовані поети Василь Стус, Іван Коваленко, критики В’ячеслав Чорновіл та Іван Світличний, філософ Євген Сверстюк, математик Леонід Плющ, політв’язень та дисидент Данило Шумук, лікар Микола Плахотнюк, економіст Зіновій Антонюк, реставратор Олесь Сергієнко, журналіст Михайло Осадчий, релігійний діяч та правозахисник Іван Гель, художниця Стефанія Шабатура та поетеса Ірина Стасів-Калинець.

Загалом до кінця року в УРСР було заарештовано 89 осіб, а до кінця 1974 року – 193 особи.

Заарештованих представників інтелігенції звинувачували в “українському буржуазному націоналізмі” та поширенні самвидаву. Більшість з них отримали великі тюремні терміни або були поміщені до психіатричних лікарень.

Переслідування, стеження, обшуки та безперервні арешти тривали до 1975 року. Над Україною встановилася обтяжлива атмосфера: тих, хто не давав свідчень проти заарештованих або виявляв якісь ознаки співчуття, звільняли з роботи, відраховували з інститутів. Можливості службового чи творчого зростання для таких людей були закриті.

Ті, хто хотів вижити, повинні були принижуватися і писати оди режиму; хтось спився і наклав на себе руки (Григор Тютюнник), а хтось надовго пішов у “внутрішню еміграцію” (Ліна Костенко, Валерій Шевчук).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share via
Copy link
Powered by Social Snap